HumoreSKa - Ľ. Belák http://www.belak.eu.sk/

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Volebné P.S.

povolebné vytriezvenie
Volby_2010_2A máme po tom. Môžem povedať, že som sa konečne po nejakom čase pozeral na vysielanie televízie. Taký akčný seriál som si po rokoch iste zaslúžil. Viem, že je to dočasné a všetko sa vráti do každodenných koľají, ale pocity, ktoré som mal počas soboty a nedele len tak rýchlo nezmiznú. Trochu sa to zamiešalo s futbalom, ale o to viac pravdy sa rútilo z obrazoviek.Read More

Ako som videl slovenské volebné finále ? Viac menej s očakávaním, že ľudia pôjdu voliť a budú vyberať také strany, ktoré majú na to /aspoň podľa ich predchádzajúceho života/, aby kočírovali naše peniaze a záujmy s potrebnou dávkou tolerancie, porozumenia a znášanlivosti. Priznávam sa, že som bol prekvapený, a to príjemne, že ľudia nedali priestor extrémizmu a slaboduchosti. Do parlamentu postúpili adepti, ktorí ponúkali viac ako cestu do Budapešti na tankoch, alebo naopak, hrali tajuplné protislovenské hry, násilie a klamstvo používali ako pracovnú metódu, alebo za falošnými úsmevmi  čakali s pazúrmi nemilosrdného dravca s heslom "Voľte nové tváre!". fico_po_volbachOpäť sa potvrdilo, že nie je jedno, ako sa kto správal počas minulého vládnuceho obdobia. Kto čo spravil, alebo nespravil. Kto nakradol viac, alebo menej. A kto si politiku zamieňal s absolutizmom moci. Aj keď v politickom zápase ide o moc, predsa len kvalita získanej moci je iná ako za vlády Mateja Korvína alebo Machiavelliho. V spoločnosti, ktorú sa snažíme vybudovať, je moc skôr povinnosťou ako výsadou niekoľkých Mocnárov. Tí, ktorí ju získali si musia uvedomiť, že i naďalej patrí aj tým, ktorí hlasovali za porazené alebo opozičné strany, ktoré v najbližšom čase budú sedieť skôr na pive a nadávať na koalíciu. V občianskej spoločnosti má každý občan, bez rozdielu záujmov právo na zákonnosť, slušnosť, toleranciu, kultúrnosť, ale najmä na budúcnosť. Ani jeden z víťazov v mene svojich záujmov nesmie zabuchnúť dvere za časťou občanov, ktorí chceli niečo iné. Osobne by som bol najradšej, keby z vôle parlamentu nastúpila apolitická vláda odborníkov, ktorú by kontrolovali všetky strany nad päť percent. Viem, je to pre dnešok skôr fantazijná rozprávka, ale aj Verne písal o veciach, ktoré sa stali skutočnosťou až po jeho smrti.

Vo_by_Radicova_2Máme po voľbách, pred sebou pár rokov opätovného uťahovania opaskov a sľubov, že raz bude lepšie. Čo bude lepšie? Bude menej zlodejov? Bude viac práce pre slušných a pracovitých ľudí? Nebudem sa musieť báť, že v dôchodku, ak dožijem, dostanem namiesto peňazí len poukážky na stravu, elektrinu a bývanie? Že budem mať viac možností získať štátnu objednávku aj napriek tomu, či som stúpencom víťazov, alebo nie?

Mám zakódované postoje členov každej Rady Slovenskej televízie, ktorá nerozhodovala podľa vedomia a svedomia, ale len podľa nominácií straníckych centrál. Priatelia sa mi smiali, keď som ponúkol svoj projekt na riadenie verejnoprávnej televízie s tým, že som nemal žiadnu politickú podporu. Práve preto som sa hlásil do výberového konania na generálneho riaditeľa STV. Chcel som demonštrovať to, čomu by sa táto inštitúcia mala priblížiť, k občanovi. Nepochodil som. Myslím tým u pánov členov Rady STV, ktorí pravidelne zvolili niekoho, na ktorého o niekoľko mesiacov pľuli. Dokonca jeden z politikov mi vysvetlil, že ma nepotrebujú, pretože som profesionál a oni potrebujú najmä takého, kto poslúcha. Nuž aj ja by som poslúchal. Nie však politikov, ale zákonnosť, kultúrnosť, toleranciu a hlas občana, ktorý má právo byť "vyslyšaný" aj keď je to niekomu proti vôli.

Voľby sa skončili, zapili sme oldomáš, rozišli sme sa do domovov a začali žiť povolebný život. Nech nám Pán Boh pomáha.


Ľubo Belák

bývalý volič v roku 2010

16.6.2010
Kultúra | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014